Arányait tekintve Nyugat-Virginia államban hal meg a legtöbb ember drogtúladagolás következtében - mutat rá a Trust for America egészségmegőrzésre fókuszáló szervezet. Az adatok szerint az alig kétmillió lakosú államban 33,5 volta 100 ezer főre eső, droggal kapcsolatba hozható halálok száma 2011 és 2013 között. Ennek oka elsősorban az, hogy a vidéki, kevéssé urbanizált területekre jóval alacsonyabb arányban jut el bárminemű felvilágosítás a drogokkal kapcsolatban és a terápia sincsen fókuszban. Az amerikai vidék azonban nem csak a felvilágosítás kapcsán van lemaradásban. Nem gondolnánk, de még mindig jelentős méretű területen nincsen semmilyen internet-hozzáférés az USA-ban.
Nyugat-Virginia, Kentucky, Új-Mexikó. Nem, ez nem a legkevésbé izgalmas amerikai államok toplistája, hanem azokat az államokat mutatja, ahol a legmagasabb arányban haltak meg emberek 2011 és 2012 között drogok miatt. Azt gondolná az ember, hogy a legtöbben vagy a metropoliszok vagy pedig a mexikói határ közelében esnek a dog áldozatául (ez utóbbi részben igaz is), azonban a statisztikákhoz kapcsolódó magyarázat szerint a kábítószerekhez kapcsolódó halálokhoz elsősorban a felvilágosításnak, illetve annak hiányának, továbbá a rehabilitációs programok hiányának van köze. Márpedig a fenn felsorolt három állam nem áll túl jól ezeken a területeken, melynek oka az, hogy mivel Amerikán belül nem központi helyen helyezkednek el, így nincsenek a felvilágosító szervezetek és centrumok fókuszában.
A Trust for America's Health és a Robet Wood Johnson Alapítvány friss kiadványából kiderül, hogy
- naponta átlagosan 120 amerikai hal meg drogok miatt,
- többen vesztik életüket kábítószer miatt, mint ahányan autóbaleset következtében,
- 5 év alatt 26 államban nőtt a dorghoz kapcsolódó halálesetek száma,
- évente kb. 44,000 amerikai hal meg drogok miatt, a halálesetek fele pedig vényköteles szerekhez köthető.
Az amerikai vidék helyzete egyéb szempontokból sem rózsás. Csak néhány példa: a tömegközlekedés, mint olyan, eleve csak néhány amerikai metropoliszban értelmezhető, de vidéken végképp felesleges buszt vagy vonatot keresnünk. E mellett az internetpenetrációval is gondok vannak sok helyen - nem is gondolnánk, hogy Amerikában óriási területek esnek el az internet-hozzáféréstől csak azért, mert annyira ritkán lakottak, hogy nem éri meg a szolgáltatónak kiköltözni oda. A probléma olyannyira akut, hogy számos non-profit szervezet kifejezetten arra fókuszál és azért lobbizik, hogy 2015-ben végre ne legyenek olyan megyék amerikában, ahol 40-50 mérföldeket kell utazni azért, hogy netezhessen az ember.
A kép forrása: vocativ.com.