A félidős amerikai kongresszusi választás többé-kevésbé a papírforma szerint alakult: a Republikánus Párt átvette a többséget a képviselőház mellett a szenátusban is, így a törvényhozás mindkét testülete a konzervatívok kezébe került. A szavazás eredménye ebből kifolyólag leginkább a hanyatló népszerűségű Obama elnök munkáját nehezíti meg, hiszen mostantól kezdve mindkét fontos törvényhozói terepen főképp más pártállásúakkal találja szembe magát, így a törvényhozói munka valószínűleg kevésbé lesz hatékony és gyors, mint eddig.
Az elmúlt 10 évben egészen biztosan nem volt olyan választás az Egyesült Államokban, amelyből rosszabbul jött volna ki Barack Obama, mint az ideiből: a Demokrata Párt elvesztette szenátust is, miközben nem sikerült megtartania a képviselőházat sem, így mindkét fronton a demokraták szorultak kisebbségbe. Az egyértelmű vereség persze nem változtat az elnök személyén, azonban Barack Obama nem csak hogy nehéz helyzetbe került, de az is lehet, hogy a demokraták rá és egyre kevésbé népszerű politikájára fogják majd fogni a szenátus elvesztését a későbbiekben. Igaz, ami igaz: Obama politikája az elmúlt időszakban sokaknak csalódást okozott, nem csak a kevéssé népszerű egészségügyi reform, hanem például az ISIS térnyerésére adott tétova válasz vagy az orosz-ukrán konfliktus nem eléggé hatékony kezelése miatt. Úgy tűnik tehát, hogy a nagy reménységként beiktatott Obama elnök a történelemkönyvekbe "csak" az első afro-amerikai elnökként fog bekerülni, bár munkássága értelemszerűen még nem fejeződött be, hiszen vereség ide, népszerűtlen politika oda, még két évig ő az Egyesült Államok elnöke.
Obama = sad panda
A nagy amerikai államférfiakra szokás azt mondani, hogy második elnöki ciklusokban szeretnek emlékezeteset alkotni, hiszen ekkor már nincs rajtuk az újraválasztással kapcsolatos nyomás, mivel több alkalommal már nem lehet őket megválasztani. Viszont elég nehéz úgy nagyot alkotni, hogyha a törvényhozás egyik intézményében sem találnak a javaslatok nyitott fülekre. Márpedig ez lesz a helyzet 2015-től a kongresszusban: a demokrata elnöknek republikánus képviselőházzal és szenátussal kell szembenéznie. Noha az elnöknek joga van a törvénytervezeteket megvétózni és ez által visszaküldeni őket a törvényhozó testületnek, ilyenkor a minősített többség az elnökön átnyúlva is elfogadhatja az adott törvényt. Fontos kiemelni azonban, hogy jelenleg a szenátusban és a képviselőházban sincsen minősített többsége a Republikánusoknak, azonban néhány "hitszegő" Demokrata képviselő elcsábításával meglehet az a bizonyos kétharmad. Figyelembe véve Obama népszerűtlenségét pártján belül, nem lehet kizárni, hogy ilyen megtörténik a következő két évben. Az éppen regnáló elnöktől való párttársi eltávolodás csöppet sem meglepő így, a második ciklusban, gondoljunk csak George W. Bush esetére. A 2008-as választások előtt a Republikánusok valósággal menekültek tőle, igyekeztek minél több fórumon kifejteni, hogy ők nem kívánják folytatni azt az utat, amelyet a fiatalabb Bush megkezdett.
A mostani választás során kialakult helyzet tehát nagy valószínűséggel lassítani fogja az amerikai törvényhozási folyamatot, kevesebb teret hagyva Obama számára bárminemű maradandó megalkotására elnöksége utolsó két évében. Ez a szituáció legfőképp akkor lehet problémás, ha valamilyen előre nem látott ügy kapcsán hirtelen, gyors, akár drasztikus lépés szükséges (pl.: biztonságpolitikai ügyek), ilyen esetben bizony eleve hátrányból indul az amerikai törvényalkotás.
A képek forrása: The New Yorker Cartoon Facebook Page, jennyerikson.com, 1800politics.com.