A BBC kedd esti műsorában jelentette be Philip Roth, hogy visszavonul az írástól és a nyilvános szerepléstől is. Az amerikai író már korábban is rebesgette, hogy nem tervez több regényt kiadni, azonban a mostani bejelentés szerint nyilatkozni sem szeretne többet. A BBC két részes portréműsorából kiderül az is, hogy Roth jelenleg életrajzírójával, Blake Bailey-vel dolgozik együtt az életművét bemutató könyvön és úgy tűnik eléggé komolyan veszi a munkát, mivel Bailey szerint az író több ezer oldal személyes iratot adott át neki a készülő műhöz, amely feldolgozás évekbe is telhet.
A napokban körbejárta az internetet a hír: Philip Roth visszavonul! Ez önmagában nem újdonság, hiszen már korábban is jelezte, hogy nem ír már több regényt, azonban a BBC One-on kedden adásba került "Philip Roth Unleashed" első epizódjából kiderült az is, hogy a portéműsort utolsó publikus megnyilvánulásának tekinti és nem szeretne a későbbiekben nyilatkozni. A műsor második epizódja május 27-én kerül majd adásba, amelyben majd arról is beszél az író, hogy nem fogja tétlenül ücsörögve tölteni a hátralévő éveit, hiszen életrajzírójának, Blake Bailey-nek fog segíteni a róla szóló könyv megírásában. Roth lelkes a művel kapcsolatban és úgy tűnik, elégedett is az eddigiekkel: Bailey az elmúlt időszakban több mint száz emberrel készített interjút az író kapcsán és Roth szerint még százzal fog majd beszélni a későbbiekben. Bailey elmondása szerint rengeteg névre szóló jegyzetet kapott az íróóriástól, sok a feldolgozandó anyag, így tervei szerint 2022-re készülhet el a könyv. Roth a könyvvel kapcsolatos lelkesedése ellenére szkeptikus azzal kapcsolatban, hogy megéli-e a kiadást, hiszen már most 82. életévét tapossa.
Philip Roth-ot a zsidó-amerikai irodalom egyik kiemelkedő alakjaként szokás számon tartani, pedig ő maga nem szereti az ehhez hasonló skatulyákat, sőt, egy évtizeddel ezelőtt azt nyilatkozta, hogy "Az irodalom tanszékeket be kellene zárni, a könyvszemlerovatokat meg kéne szüntetni, a kritikusokat le kellene lőni". Roth tiltakozik az ellen, hogy ő zsidó-amerikai irodalmat írna, holott könyvei az amerikai zsidóság fontos és égető kérdéseivel foglalkoznak és a mainstream irodalmi kánonokba is ezzel a skatulyával együtt került bele. Roth tiltakozása a kategorizálás ellen jól mutatja azt a feszültséget, amely olykor-olykor feltűnik az írók és az irodalomtudósok között, s amely feszültség valószínűleg sokkal kiéleződöttebb lenne ha az életművek nem elsősorban a szerzők halála után kapnának nagyobb figyelmet a különböző kánonok kialakulásakor/kialakításakor.
A BBC interjújának első része megtekinthető itt, de sajnos csak az Egyesült Királyság területén netezők számára.
Roth könyveinek egy része magyar nyelven is elérhető az Európa Kiadó gondozásában.
A képek forrása: blogs.discovermagazine.com, npr.org.