Amerika legrégebbi időkapszulájára bukkantak a bostoni State House talapzatán dolgozók még tavaly, a dobozkát pedig a napokban bontották fel a helyi szépművészeti múzeumban. Az 1795-ben elhelyezett időkapszula korabeli lapok mellett számos érmét és emlékplaketteket is tartalmaz, és kiderült, hogy a befalazása után egyszer már rábukkantak a helyiek felmenőik meglepetésére. Az időkapszulában talált tárgyakat a tervek szerint hamarosan kiállítják és jó esély van arra, hogy utána mai elemekkel bővülve ismét elrejtik az épület talapzatában a relikviát.
1795. Még nincs két évtizede annak, hogy az Egyesült Államok kikiáltotta függetlenségét, George Washington bölcs elnökként igazgatja az országot, amely ekkor még alig több mint tucatnyi államot foglalt magába. Ebben az évben történt, hogy három bostoni - Samuel Adams, Paul Revere, és William Scollay - úgy döntött, hogy az éppen épülőfélben lévő Massachusetts State House talapzatába rejt egy kis dobozkát, benne néhány korabeli tárggyal, amelyről több mint kétszáz évvel később a kutatók azt állítják, hogy az utókornak hátrahagyott meglepetés nem más, mint az USA eddig ismert legrégebbi időkapszulája.
A kapszula kibontásánál a kormányzó is jelen volt
A relikviát felnyitva a múzeum munkatársai egyebek mellett emlékplakettet és régi újságokat is találtak, amelyek egy része már nehezen olvasható. Érdekesség, hogy a beszámolók szerint a múzeum munkatársai nem tervezik, hogy bele is lapoznak a több száz éves újságokba, hiszen bostoni lapokból remek archívum épült fel, így nem szükséges kockáztatni a papír épségét. Ez persze azt is jelenti, hogy a felnyitott doboz tartalma nem feltétlenül egyedi és szenzációs.
A doboz a fentiek mellett két tucat, 1650 és 1850 között vert érmét is tartalmazott, amely azt bizonyítja, hogy amikor a 19. században először megtalálták az akkor még mindössze száz éves kapszulát, akkor hozzá is tettek "friss" elemeket. Az újságok között pedig szerepel egy Boston Daily Bee nevű lap is, amely a Library of Congress adatai szerint 1843 és 1857 között működött médiumként, így tehát ez is a 19. században kerülhetett a dobozba. Massachusetts jelenlegi kormányzója egyébként hasonlót javasolt az illetékeseknek a kapszula sorsát illetően, így sanszos, hogy a tárgyak kiállítását követően a doboz valamilyen módon visszakerül az épület szerkezetébe, immár friss elemekkel bővítve.
Bostonban egyébként nemrég találtak egy másik, közel sem ennyire régi, "csak" 114 éves kapszulát is, arra az Old State House épületét díszítő oroszlánszoborban bukkantak. A "fiatalabb" kapszula elhelyezéséről alább olvasható egy 1901-ben publikált cikk.
Úgy tűnik tehát, hogy ha időkapszula elhelyezéséről van szó Bostonban, akkor csak valamelyik State House jöhet szóba!:)
Úgy tűnik tehát, hogy ha időkapszula elhelyezéséről van szó Bostonban, akkor csak valamelyik State House jöhet szóba!:)
A képek forrása: independent.co.uk, bostonmagazine.com.